Novinky

Jak si vybrat ideální kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou k tradičním brýlím a zejména při sportovních aktivitách bývají velmi oblíbené. V tomto článku vám dáme pár tipů, na to, co můžete promyslet sami ještě před návštěvou optometristy a probrat společně s ním u vstupního vyšetření.

Určení typu kontaktních čoček

Pokud jste ještě nikdy kontaktní čočky nenosili, nezačínejte s jejich nošením bez vyšetření odborníkem. Kontaktní čočky jsou zdravotnická pomůcka, která je určena primárně ke korekci zraku a je bezpodmínečně nutné naučit se s ní správně zacházet tak, aby vaše oči zůstaly stále zdravé.

Při výběru kontaktních čoček je důležité vzít v úvahu mnoho faktorů, abyste našli ty ideální pro vaše individuální potřeby. Kromě vašich potřeb jsou však velmi důležité:

  • parametry vašich očí,
  • vaše dioptrická vada,
  • stav slzného filmu
  • a spousta dalších faktorů, které může správně zhodnotit pouze odborník, kterým je optometrista či oční lékař.

Obecné rady pro výběr kontaktních čoček

Pro určení typu kontaktních čoček je dobré především si rozmyslet, jak často chcete kontaktní čočky nosit. Máte v úmyslu nosit je každý den? Nebo jen příležitostně například na sport?

Tip: Kontaktní čočky podle doby nošení se dělí na jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční a tříměsíční.

Pro příležitostné nošení jsou ideální jednodenní (jednorázové) kontaktní čočky, které po použití nemusíte čistit, protože je po vyjmutí z oka vyhodíte a příště si vezmete nový a čistý pár. Pro časté nošení se vám mohou naopak spíše vyplatit kontaktní čočky čtrnáctidenní či měsíční, které můžete nosit od rozbalení blistru týden (14 dní), nebo měsíc (30 dní). Je však nutné počítat s tím, že budete muset koupit roztok na kontaktní čočky a každý den kontaktní čočky z oka vyjmout a pokaždé je pečlivě vyčistit a vložit na noc do pouzdra s roztokem.

tip_45px (2)Věděli jste, že? 

Mezi nejčastější chyby v nošení kontaktních čoček patří jejich „přenášení“, tedy nošení po delší než doporučenou dobu. To může mít za následek poškození čočky, její roztržení a samozřejmě také infiltraci materiálu mikroorganizmy.

Výhoda kratšího cyklu nošení kontaktních čoček je zejména to, že se na čočce za kratší dobu nestačí usadit velké množství depozit ani mikroorganizmů.

Speciální druhy kontaktních čoček dle oční vady

Znáte-li svou dioptrickou vadu, můžete dopředu odhadnout, jaký typ kontaktních čoček budete z hlediska dioptrií potřebovat. Konečné rozhodnutí je vždy na specialistovi, který zhodnotí více faktorů tak, aby vybral nejvhodnější řešení jak po optické, zdravotní i ekonomické stránce.

Torické kontaktní čočky

Torické (astigmatické) kontaktní čočky jsou určené ke korekci astigmatismu, což je stav, kdy rohovka nemá pravidelné zakřivení a ke korekci neostrého obrazu jsou vyžadovány čočky se dvěma ohnisky. Kontaktní čočky mívají kromě označení dioptrie (sph) také parametr cylindr (cyl) a osu (ax, axis).

Naše tipy

Avaira Vitality Toric (6 čoček)

Bausch + Lomb ULTRA for Astigmatism (6 čoček)

Clariti 1 Day Toric (30 čoček)

4121_avaira-vitality-toric 2b6650767e71ee66d4741ef60f824595--mm2000x2000 39872-1_clariti-1-day-toric

Multifokální kontaktní čočky

Dalším faktorem, který si můžete promyslet je to, na jaké vzdálenosti potřebujete s kontaktními čočkami vidět. Pokud nosíte brýle do dálky a je vám přes čtyřicet, může se u vás začít projevovat tzv. presbyopie, která způsobuje neostré vidění na blízko. V takovém případě je nutné zkombinovat korekci do dálky i do blízka. K tomu slouží multifokální kontaktní čočky. Ty mají díky speciální křivce dvě ohniska, a tedy dvě dioptrické hodnoty. Vidění s nimi může vyžadovat chvíli cviku, podobně jako u torických čoček využívají výrobci různé technologie pro dosažení optimálního vidění na všechny vzdálenosti. Každému může vyhovovat jiný typ konstrukce čočky. Kromě parametru sph najdete na krabičce další údaj – tzv. přídavek do blízkaadici, add.

Naše tipy

Acuvue Oasys Multifocal (6 čoček)

1 Day Acuvue Moist Multifocal (90 čoček)

PureVision 2 for Presbyopia (6 čoček)

39875-1_acuvue-multifocal-6-cocek 39898_kontaktni-cocky-1-day-acuvue-moist-multifocal-90-cocek 38273_purevision-2-for-presbyopia

Multifokální torické kontaktní čočky

Máte-li astigmatismus a zároveň také nevidíte dobře do blízka, můžete být ideálním kandidátem na torické multifokální kontaktní čočky. Taková aplikace kontaktních čoček je již poměrně sofistikovaná a může vyžadovat více času na adaptaci vidění, v ceně vyšetření však bývá zkušební pár kontaktních čoček, takže nemusíte mít obavy, že byste kupovali pomyslného „zajíce v pytli“. V naší nabídce naleznete multifokální torické kontaktní čočky od firmy Coopervision Proclear Multifocal Toric.

procelar multifocal kontaktní čočky

Příslušenství ke kontaktním čočkám

Kromě samotných kontaktních čoček je důležité vybrat i správné příslušenství: roztoky, pouzdra, pinzety, zvlhčující oční kapky neboli umělé slzy.

Roztoky na kontaktní čočky

Čištění čoček má za úkol zejména dezinfekci, odstranění mikroorganizmů a usazených depozit a nečistot z povrchu čočky. K čištění měkkých kontaktních čoček se používají speciální roztoky, ty můžeme dle druhu rozdělit na dvě velké skupiny.

tip_45px (2)Tip: Podívejte se na naši nabídku roztoků na kontaktní čočky - velká a malá balení.

Víceúčelové roztoky

V současné době jsou velmi populární, jak název napovídá, slouží k více účelům, čočky nejen vyčistí, vydezinfikují, ale zároveň slouží i k jejich uchování.

Rozotk na kontaktní čočky Renu

Peroxidové roztoky

Mají specifický způsob použití. Podmínkou jejich bezpečného používání je přesné dodržení návodu. Obsahují peroxid vodíku, který čočky dezinfikuje, ten se díky speciálnímu pouzdru, které bývá součástí balení roztoku, neutralizuje. Peroxid vodíku se změní na kyslík a vodu. Tento proces neutralizace trvá několik hodin a dokud není kompletní, nesmí být kontaktní čočky vloženy do oka. Výhodou peroxidových roztoků je nízký počet chemikálií, které obsahují, jsou tedy vhodné zejména pro osoby s citlivýma očima.

Roztok na kontaktní čočky Easy Sept

tip_45px (2)Věděli jste, že?

Mezi nejčastější prohřešky u čištění patří dolévání starého roztoku v pouzdře novým? Správný postup je ten, že se vždy starý roztok vylije, pouzdro se vytře čistým ubrouskem a nechá se vyschnout. Vyčištěné čočky se potom vkládají vždy do čerstvého roztoku, ve kterém by měly být zcela ponořené.

Dodržování hygieny a správné čištění kontaktních čoček je klíčem k dlouhodobému pohodlí a zdraví očí při nošení kontaktních čoček. Navštěvujte pravidelně (alespoň jednou za rok) svého kontaktologa a dodržujte jeho doporučení.

Pouzdra na kontaktní čočky

Pouzdra slouží k bezpečnému uchování čoček, pokud je momentálně nenosíte. Pouzdra bývají součástí balení roztoků, ale prodávají se i samostatně. Například antibakteriální pouzdro máte-li rádi veselé motivy, pak se vám bude líbit pouzdro ve tvaru zvířátka nebo etuje s motivem ovoce.

Antibakteriální pouzdro na čočky

Nástroje pro manipulaci s čočkami

Malé nástroje, jako jsou pinzety a kleštičky usnadňují manipulaci s čočkami. Oceňují je zejména ženy s dlouhými nehty.

Zvlhčující kapky a umělé slzy do očí

Zvlhčující oční kapky zvyšují komfort nošení kontaktních čoček, ulevují od pocitů pálení, řezání a suchosti očí. Většinu zvlhčujících kapek můžete přikápnout do oka s již nasazenou čočkou. Výjimku tvoří oční kapky Systane Complete, které se kapou do oka před nasazením čoček, nebo po jejich vyjmutí.

Zvlhčující oční kapky Systane Complete

Závěrem

Volba správných kontaktních čoček a doplňků k nim může mít velký vliv na kvalitu vašeho života i vidění. Nepodceňujte tedy výběr a rezervujte si vyšetření u odborníka ještě dnes.


Máte-li dotazy nebo potřebujete další informace o kontaktních čočkách, neváhejte se na nás obrátit.


*kontaktní čočky s UV filtrem nenahrazují sluneční brýle, protože nekryjí celé oko, ani jeho okolí. Vždy kombinujte s brýlemi s UV filtrem.
*kontaktní čočky jsou zdravotnická pomůcka ke korekci zraku, před použitím prosím vždy čtěte příbalovou informaci.

Tupozrakost: příčiny a léčba

Tupozrakost je vada zraku, která dokáže pořádně zatočit s životem jedince i rodiny. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně častou vadu, rozhodli jsme se jí věnovat celý tento článek. V něm si vysvětlíme, jaké jsou příčiny tupozrakosti, jak se s ní žije i jak vypadá léčba.

Co je to tupozrakost?

Tupozrakost, odborně nazývaná amblyopie, je považována za funkční vadu zraku, jejímž hlavním příznakem je zhoršené vidění bez zjevné patologické změny oka (na oku není žádné postižení či deformace). 

Obvykle se vyskytuje u dětí, kdy do vývoje zraku zasáhne zraková vada, která není včas korigována brýlemi. Jedno oko pak nemá stejnou schopnost vidění jako druhé oko.

Za normálních podmínek zpracovává mozek obrazy z obou očí do jednoho trojrozměrného prostorového obrazu. Podmínkou pro spojení obrazů z obou očí je jejich podobnost. U tupozrakosti se však často stává, že obraz z jednoho oka je příliš rozdílný (rozmazaný, větší, menší...), než obraz druhého oka a mozek nemůže tyto rozdílné obrazy sloučit do jednoho. Nástává dvojité vidění, čemuž se mozek brání tím, že začne potlačovat obraz ze slabšího oka a časem vyřadí jej přestane vnímat úplně. Výsledkem je, že mozek zpracovává pouze obraz z lepšího oka a obraz z oka se zhoršeným viděním utlumí. Postižené oko ztrácí svou schopnost vidět, stává se tupozrakým. ortopad girl 2

Co způsobuje tupozrakost?

Tupozrakost je ve většině případů způsobena narušeným vývojem vidění v dětství (během tzv. kritické periody, která trvá od narození až do 6-10 let, kdy je zraková kůra velmi plastická). Zrakové funkce se u dětí ještě vyvíjejí a jsou-li v tomto období narušeny, může dojít k rozvoji tupozrakosti. Příčiny mohou být různé, včetně svalových nerovnováh, šilhání (strabismu) nebo při velkém rozdílu dioptrií mezi pravým a levým okem (anizometropie).

Rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost rozvoje tupozrakosti:

  • dalekozrakost (hypermetropie)
  • šilhání
  • vysoký astigmatismus
  • výrazně rozdílné dioptrické vady obou očí (anizometropie)
  • vrozený šedý zákal (katarakta)

Jak vidí člověk s tupozrakostí?

Tupozrakost se od ostatních stavů zhoršeného vidění odlišuje zejména tím, že zahrnuje mozek do procesu potlačování zrakového vjemu ze slabšího oka. Problém tedy není jen v oku samotném, ale také ve zrakové dráze a zrakové kůře, které mohou být pozměněny. 

Hlavním příznakem tupozrakosti je snížená zraková ostrost, ale postižené bývají i další zrakové funkce jako například kontrastní citlivost, binokulární vidění a prostorové vnímání.

Dá se tupozrakost léčit?

Podmínkou pro úspěšné vyléčení tupozrakosti je včasná diagnostika. Nezanedbávejte preventivní prohlídky u praktického lékaře, který by měl vždy zkontrolovat zrak každým okem zvlášť. Zejména pokud vaše dítě šilhá, objednejte se k lékaři co nejdříve. Tupozrakost může být dědičná. V případě, že jste dosud žádné obtíže nezaznamenali, ale ve vaší rodině se vyskytují oční vady, nebo se u některého z členů rodiny objevila tupozrakost nebo šilhání, informujte o tom svého praktického lékaře. Ten vám vystaví doporučení k očnímu lékaři. 

Terapie obvykle zahrnuje nošení brýlí se správně stanovenou dioptrickou korekcí a nošení okluzoru. Děti s tupozrakostí také často navštěvují ortoptisty – zrakové terapeuty, kteří mají odborné zdravotnické vzdělání a mají přesné metody a postupy jak nejen oko „odtlumit“, ale také dále trénovat zrakové funkce dítěte, aby bylo dosaženo nejlepšího možného výsledku

warning_45pxPokud není amblyopie léčena, může způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti, které nelze vykorigovat žádnými brýlemi, ani operací.

Dodržování léčebných doporučení, nošení předepsané dioptrické korekce a okluzoru a pravidelné oční cvičení dle doporučení lékaře jsou základem úspěšné léčby tupozrakosti. 

Jak poznat tupozrakost u dětí?

Tupozrakost často není na první pohled rozpoznatelná. Dítě nemusí vykazovat žádné zásadní potíže, to, že má utlumený obraz z jednoho oka si neuvědomuje.

Dítě má zpravidla narušené prostorové vidění, což se může projevit například následujícími obtížemi:

  • těžko odhaduje vzdálenosti a hloubku, 
  • neohrabanost, 
  • problémy s kreslením, 
  • potíže s chytáním míče, 
  • obtížná chůze po čáře apod. 

Některé děti mohou naklánět hlavu do strany. Alarmujícím příznakem je šilhání. Pokud vaše dítě šilhá, je na místě objednat se co nejdříve k očnímu lékaři. Ideální pro včasnou diagnostiku je vyšetření přístrojem Plusoptix. Tato screeningová vyšetření se často provádějí i ve školkách.

Co je to okluzor?

Okluzor je zdravotnický prostředek používaný k léčbě tupozrakosti (amblyopie) u dětí. Okluzor může být buď nalepovací nebo může být umístěn na brýlích. Okluzor slouží k zakrytí jednoho (zpravidla lepšího) oka. Cílem použití okluzoru je posílit slabší oko a stimulovat ho ve vidění. 

Jaké jsou druhy okluzorů?

Okluzory mohou být vyrobeny z různých materiálů. Můžete vybírat náplasťové (Ortopad, Opticlude) nebo látkové okluzory. Náplasťové okluzory bývají vyrobeny z hypoalergenních materiálů, tak, aby nedráždily kůži. Vhodné k prostřídání s náplasťovými okluzory jsou okluzory látkové. Okluzory mohou být barevné s různými vzory a obrázky. 

Naše tipy

Oční okluzory Ortopad Girls 100 ks

Látkový okluzor MIMOŇ

Oční okluzory Ortopad Boys with natural bamboo 100 KS

Oční okluzory Ortopad Girls 100 ks látkový okluzor mimoň ORTOPAD BOYS BAMBOO min

Jak dlouho nosit okluzor?

Děti, které trpí tupozrakostí, obvykle nosí okluzor několik hodin denně, vždy podle pokynů očního lékaře

Jak nalepit okluzor? 

Správně nalepený náplasťový okluzor zakrývá celé oko, nikde netlačí, nikde se neodchlipuje a nebrání nošení brýlí. Důležité je zvolit při koupi správnou velikost okluzoru. Velikost okluzoru může určit lékař a napsat ji na předpis, ale dá se také určit speciálním měřítkem, které máme například u nás na kamenných prodejnách.

Jaké jsou velikosti okluzorů Ortopad? 

Náplasťové okluzory Ortopad je možné objednat v těchto velikostech: 

Označení

 

Rozměry

J

Junior

67 x 50 mm

M

Medium

76 x 54 mm

R

Regular

85 x 59 mm

 

Co říci závěrem?

Dobrá zpráva je, že tupozrakost je ve většině případů v dětském věku léčitelná.

Dodržujte doporučenou léčbu a výsledky se jistě brzy dostaví a vaše děti vám jednou za ostrý zrak poděkují.

okluzory ortopad

Jak vybrat polarizační sluneční brýle a kdy je ideálně používat?

Jak vybrat polarizační sluneční brýle?

Sepsali jsme pro vás několik tipů, na co se při výběru polarizačních brýlí zaměřit.

  1. Kvalita polarizačního filtru

Zkontrolujte, zda mají brýle kvalitní polarizační filtr, který účinně blokuje nežádoucí odlesky. (Existují speciální testové obrázky, na kterých lze kvalitu polarizace vyzkoušet).

otazníkTip: Pokud přesně nevíte, co jsou polarizační brýle a jaké jsou (ne)výhody, napsali jsme pro vás článek na našem blogu.

        2. Pohodlí

Ujistěte se, že vám brýle správně sedí a jsou vám pohodlné. Dobře padnoucí brýle nesjíždějí, nikde netlačí a dobře kryjí oči i oční okolí. U nás v prodejnách vám nabízíme anatomickou úpravu, při které vám u nás zakoupené brýle přizpůsobíme za ušima či na nose, je-li to třeba.

      3. Ochrana proti UV záření

Certifikované sluneční brýle mají výrobcem garantovaný UV filtr. Hledejte brýle s označením UV400, což znamená, že filtrují 99-100 % UV záření až do vlnové délky 400 nm.

     4. Důvěryhodný prodejce

Pamatujte na to, že nejdůležitější je vybrat si polarizační brýle od důvěryhodného prodejce. To vám zaručí, že brýle budou kvalitní a budou dobře plnit svou funkci. Podívejte se u nás na prověřené polarizační brýle od značek Polaroid, Ray-Ban nebo Porsche Design.

Polarizační sluneční brýle Oakley Drop Point Polarizační sluneční brýle Oakley Radar Ev Advancer Polarizační sluneční brýle Oakley Holbrook XL
oakley drop point polarizační brýle 2 Poalrizační sluneční brýle oakley Gibston oakley holbrook

V jakých situacích je nejlepší používat polarizační sluneční brýle?

Polarizační sluneční brýle vždy oceníte v situacích, kdy jste vystaveni silným odrazům a světelnému záření. Existují však situace, kdy polarizační brýle potřebujete víc než kdy jindy.

Rybářské polarizační brýle pro aktivity u vody a na vodě

Milujete plavbu na lodi, jachting, rybaření, nebo surfování? Pak jsou pro vás polarizační brýle nezbytností. Díky nim uvidíte nejen skvěle své okolí, ale také pod vodní hladinu. Navíc budou vaše oči chráněny také před UV zářením.Polarizační brýle Oakley

Sportovní polarizační brýle pro horské aktivity

Chodíte rádi po horách, věnujete se horolezectví nebo vysokohorské turistice? Polarizační brýle snižují odlesky, zvyšují kontrast a napomáhají lepšímu prostorovému vnímání. Jednoduše řečeno, s polarizačními brýlemi lépe uvidíte, kam saháte a šlapete. Nejenže zvýšíte svou sebedůvěru, ale také svou bezpečnost.

Lyžařské polarizační brýle

Lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo jste vášnivý skialpinista? Čerstvě napadený sníh odráží až 90 % slunečního světla a spolu s ním také UV záření. Ochraňte své oči před UV zářením, předejdete tím komplikacím jako je např. bolestivá sněžná slepota (ophtalmia nivalis). Díky polarizačním brýlím také zvýšíte svůj zrakový komfort a zlepšíte vidění. 

Cyklistické polarizační brýle

Při jízdě na kole je ostré vidění velmi podstatné. Potřebujete dobře vidět nejen kolem sebe, ale hlavně na cestu. Je důležité nepřehlédnout žádnou díru, výmol nebo kořen. Cyklistické polarizační brýle mají tři hlavní benefity: Cyklistické brýle Oakley

 

Perfektní vidění i za proměnlivých světelných podmínek jako je např. střídání světla a stínu.

Mechanická ochrana očí před kamínky, či větvičkami. (např. Impact protect od Oakley). 

Ochrana před UV zářením, po celodenním výletu na slunci je UV ochrana důležitá.

Polarizační brýle nepropustí do očí rušivé odražené světlo a tím snižují oční námahu.

Polarizační brýle pro řidiče

Polarizační brýle pro řidiče pomáhají eliminovat odrazy od mokré vozovky, dešťových kapek nebo odraženého slunečního světla od ostatních vozidel. To vše při zachování skvělého kontrastu a přirozených barev. Díky odrušení odlesků jsou oči méně namáhané, což snižuje oční únavu.

 

 

Proč nakoupit polarizační sluneční brýle právě u nás?

 

fajfka do článků Garance kvality - u nás na e-shopu i kamenných prodejnách najdete pouze značkové polarizační brýle, za jejichž kvalitu ručíme.

fajfka do článkůZáruka vrácení peněz - nenošené a nepoškozené zboží nám můžete vrátit do 14 dní od jeho zakoupení.

fajfka do článkůPoradenství na prodejnách - vyberete-li si jako způsob odběru osobní vyzvednutí, můžete se při vyzkoušení brýlí spolehnout na radu našich zkušených optiků a optometristů.

 

 

 

 

 

Seznam věcí na dovolenou pro nositele čoček

Co si přibalit na dovolenou když nosíte kontaktní čočky? Sepsali jsme pro vás stručný seznam. Zkontrolujte si, zda máte vše potřebné.

✔ Náhradní kontaktní čočky (vždy berte rezervní počet, abyste v případě poškození čoček nezůstali bez korekce) Co nezapomenout na dovolenou png

Roztok na kontaktní čočky +

Cestovní balení roztoku (doporučujeme do příručního zavazadla)

Umělé slzy

✔ Ophtalmo – septonex (jako první pomoc při podezření na zánět)

Sluneční brýle (ochrání celý oční povrch a jeho okolí) a v neposlední řadě

✔ Dioptrické brýle (i když je třeba běžně nenosíte, mohou nastat situace, kdy se bez nich na dovolené neobejdete).

Plavecké brýle

 

Chybí vám něco ze seznamu?  

Objednejte si to ještě dnes a užijte si dovolenou s ostrým viděním a zdravýma očima >>

 | Kontaktní čočky jsou zdravotnická pomůcka určená ke korekci zraku. Před použitím čtěte prosím vždy příbalovou informaci.|

První samozabarvovací kontaktní čočky

Pozor! Představujeme vám převratnou novinku! První samozabarvovací kontaktní čočky ACUVUE® OASYS with Transitions Light Intelligent Technology! První kontaktní čočky, které se umí přizpůsobit okolním světelným podmínkám a automaticky se změnit z čirých na tmavé, čímž pomáhají redukovat stresující vliv, který na vaše oči může mít světlo.
V běžném životě se jen těžko vyhneme situacím, kdy nás ruší světlo. Všichni to známe. ACUVUE® OASYS with Transitions reagují na změny světelných podmínek a automaticky se jim přizpůsobují. Tím redukují jasné světlo, které dopadá do vašich očí a vy tak můžete snáze čelit všem každodenním výzvám. Kontaktní čočky nenahrazují sluneční brýle.
Technologie integrovaná přímo v materiálu čočky.
ACUVUE® OASYS with Transitions snižují působení rušivého světla jak venku, tak uvnitř budov – díky tomu nabízejí více než pouhou korekci zraku. Díky fotochromní technologii se čočka aktivuje za méně něž minutu a zpátky do čirého stavu se vrátí do 90 vteřin. Navíc jsou ACUVUE® OASYS with Transitions jediné kontaktní čočky, které poskytují 100% ochranu před UVB zářením.


INTELIGENTNÍ INOVACE
Kontaktní čočky ACUVUE® OASYS with Transitions Light Intelligent Technology byly magazínem Times oceněny jako jeden z nejlepších vynálezů roku 2018.

Nakoupit je můžete ZDE.

Acuvue-Oasys-Transitions-Contact-Lenses-e1559297792272

 

Crazy kontaktní čočky

Chystáte se letos o Halloweenu vyzkoušet Crazy kontaktní čočky? Přečtěte si, na co si dát pozor při jejich výběru.

Halloween a s ním spojené party začínají být i v našich zeměpisných šířkách čím dál častější. S každým rokem také narůstá počet lidí, kteří se rozhodnou svůj Halloweenský vzhled ozvláštnit strašidelnými kontaktními čočkami. Ty existují jako nedioptrické i s dioptriemi. Pokud dioptrie nepotřebujete, můžete zvolit variantu jednodenních nedioptrických Crazy kontaktních čoček– ty jsou ideální na party – jsou jednorázové a po skončení party je vyjmete z oka a vyhodíte. Pokud nosíte dioptrie, můžete vybírat z designů tříměsíčních Crazy kontaktních čoček – jako zkušení nositelé čoček jistě víte, že po vyjmutí z oka je musíte vyčistit, vložit do sterilního pouzdra a řádně zalít čistým roztokem na kontaktní čočky.


Pohled s Crazy čočkami je nepochybně podmanivý,

například takový White Zombie nebo Volturi Demon přenesou každý kostým do úplně jiného levelu. Neměli bychom ale zapomínat na to, že i Crazy čočky jsou zdravotnickou pomůckou, kterou vkládáme do oka, velmi citlivého orgánu. Pokud s nošením kontaktních čoček nemáte žádnou zkušenost, mělo by pro vás být samozřejmostí, objednat se předem na vyšetření. Během něj vám optometrista oči prohlédne, vyloučí kontraindikace nošení kontaktních čoček, změří parametry oka a vybere nejvhodnější kontaktní čočku, která bude na vašem oku správně sedět a nepoškodí ho. U kontaktních čoček totiž není důležitý pouze jejich vzhled – ale také parametr zakřivení, které v podstatě znamená jejich velikost. Podobně, jako když si pořídíte malé boty, které vám otlačí nohy a způsobí jejich otok, mohou i nevhodně naaplikované čočky způsobit podobné potíže na oku. Důležité je také mít za sebou úspěšný zácvik do nasazení a sundání kontaktních čoček z oka. Špatná technika aplikace může vést k poškrábání rohovky, která vás, vzhledem k tomu, že se jedná o nejcitlivější tkáň v těle, může pěkně potrápit.

halloween JPG_1


Rada na závěr?

Oči máme jenom jedny. Není proto dobré experimentovat s nevyzkoušenými kontaktními čočkami. Objednejte se raději na vyšetření s aplikací a buďte si jisti, že svým očím neublížíte.


Pár tipů

  • Pokud již nějaké kontaktní čočky nosíte – zvolte Crazy čočky se stejnými parametry - zakřivením, dia (průměrem) a dioptriemi.
  • Pokud zvolíte variantu tříměsíčních nebo ročních – nezapomeňte si k nim pořídit i vhodný roztok k čištění a uchovávání. Nutností je také sterilní pouzdro na kontaktní čočky (bývá součástí balení roztoku).
  • Frekvenci výměny (tedy tři měsíce u tříměsíčních a dvanáct měsíců u ročních) přesně dodržujte. (Doba se počítá od otevření blistru – nezáleží tedy na tom, jestli se během této doby vezmete čočky každý den, nebo pouze párkrát!)
  • Ideální variantou na party jsou kontaktní čočky jednodenní – nemusejí se čistit, vezmete si jen jednou na večírek, a po tom vyhodíte